מי מפחד מזיקנה

מי מפחד מזיקנה

אמאל'ה, זיקנה!

פחד.

זו התשובה, שרוב האנשים עונים לי, כשאני שואלת אותם מהו הדבר הראשון עליו הם חושבים כשהם רואים את המילה "זיקנה".

למה אנחנו כל כך מפחדים מהזיקנה? הרי היא שלב נוסף במעגל החיים וחלק טבעי ממנו.

עם זאת אנו נוטים להסתכל על התקופה הזו בעין שלילית ואפילו מעט מזלזלת ורובנו גם מפחדים מאוד מהתקופה הזו.

יתכן שחלק מהתפיסה הזו מושרש בתפיסה הסטריאוטיפית על זיקנה, לפיה היא סוג של מחלה ותקופה חשוכה. אנו נוטים לעשות הכללה וחושבים שכל הקשישים סיעודיים וחולים.

כמעט בכל תרבות קיימים משלים ואגדות עם על גיבורים אשר זכו או ניסו להשיג נעורי נצח – גוף בריא שאינו מתעייף, מזדקן או משתנה. התרבות המערבית מדרבנת אותנו להישאר צעירים לנצח, לטפח את הגוף, לשמור על חיים בריאים, לשמר את הנעורים והיא מעודדת את ההרגשה, שלהיות זקן זה רע, זה חולה.

אז אני יכולה להבין את הפחד מהזיקנה.

אנשים מדמיינים זיקנה ורואים לנגד עיניהם תמונות של קשישים סיעודיים וחולים. אחרים מדמיינים מוות. אחרים חוששים מפגיעה בזיכרון וממחלות הדמנציה השונות.

רבים חשים אי נוחות רבה וחרדה, מהמחשבה שכאשר נהיה זקנים נזדקק לעזרה ואולי אף נהיה תלויים בה.

לאחרים יש חוויה לא פשוטה מטיפול ביקיריהם המבוגרים בהם טיפלו, והם עצמם ממש חוששים מלהגיע לרגע הזה.

ואני רוצה להגיד לכם – זיקנה ממש לא נראית ככה, במקרים רבים מאד.

תוחלת החיים עלתה באופן משמעותי וזה משנה מאוד גם את משמעות הגיל. יש המון קשישים צעירים, בני 65, שמנהלים חיים עצמאיים בריאים ומלאים וכן בני 80 ומעלה שמקיימים חיים טובים, פעילים ומשמעותיים.

מכיוון שכולנו נגיע לגיל זיקנה, כדאי להתכונן אליה ולהירגע. חשוב שנבין שזיקנה לא חייבת להיות שלילית, להיפך, היא יכולה להיות חיובית, משמעותית ובעלת  ערך רב. נכון, הגוף שלנו יעבור שינויים, הקצב שלנו ישתנה אבל עדיין אפשר לחיות בטוב גם כזקנים.

אם נקבל את ההזדקנות כדבר טבעי ונורמאלי יהיה לנו קל יותר להתכונן אליה ולהפסיק לפחד ממנה. נוכל אז לכבד אותה וליהנות ממנה ומהחיים במלואם!

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *